Diecezja sosnowiecka

Diecezja sosnowiecka (łac. Dioecesis Sosnoviensis) – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii częstochowskiej w Polsce, złożona z 97 parafii dotychczasowej diecezji częstochowskiej, 44 parafii diecezji kieleckiej i 11 parafii archidiecezji krakowskiej (parafie jaworznickie, historycznie nigdy nie należące do Zagłębia), ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus (z łac. „Cały Twój lud w Polsce”). Największe wydarzenie w historii diecezji to wizyta papieża Jana Pawła II 14 czerwca 1999 roku w Sosnowcu, co zgodnie ze słowami pierwszego ordynariusza księdza biskupa Adama Śmigielskiego, było wielkim sukcesem Kościoła katolickiego w Zagłębiu Dąbrowskim i ludzi tutaj mieszkających. Diecezja sosnowiecka graniczy z archidiecezją katowicką, archidiecezją częstochowską i archidiecezją krakowską.

Państwo Polska
Województwo śląskie
Siedziba
Wawel 19,