Diecezja radomska

Diecezja radomska (łac. Dioecesis Radomiensis) – jedna z 3 diecezji rzymskokatolickich w metropolii częstochowskiej w Polsce. Wydzielona została z części dotychczasowej diecezji sandomiersko-radomskiej i ustanowiona 25 marca 1992 przez św. Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus (z łac. „Cały Twój lud w Polsce”). Początki chrześcijaństwa na tych terenach sięgają jednak IX wieku, kiedy to doszło do pierwszych chrztów i powstania pierwszych parafii. W średniowieczu, obszar ten znajdował się pod pieczą obecnej archidiecezji krakowskiej, a później, od 1818 roku, pod diecezją sandomierską. Od momentu powstania, diecezja radomska doświadcza dynamicznego rozwoju. Składa się z 23 dekanatów i liczy około 800 tysięcy wiernych. Pierwszym biskupem diecezji został Jan Chrapek, który pełnił tę funkcję do roku 2000. Diecezja radomska jest więc młodą jednostką na mapie Kościoła w Polsce, ale jej korzenie są głębokie i bogate w duchowe doświadczenia.

Państwo Polska
Województwo mazowieckie
Siedziba
Malczewskiego 1,