Diecezja łomżyńska

Diecezja łomżyńska (łac. Dioecesis Lomzensis) – jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego w metropolii białostockiej w Polsce. Pierwsze ślady chrześcijaństwa na tych terenach można odnaleźć już w XI wieku, kiedy to obszar ten był częścią diecezji płockiej. Jednak oficjalne ustanowienie diecezji nastąpiło dużo później, w wyniku reorganizacji administracji kościelnej w Polsce. Papież Jan Paweł II, 25 marca 1992 roku, bullą „Totus Tuus Poloniae populus” wydzielił z terytorium archidiecezji białostockiej i diecezji łuckiej nową jednostkę – diecezję łomżyńską. Pierwszym biskupem łomżyńskim został Juliusz Paetz. Diecezja łomżyńska obejmuje swoim zasięgiem region o silnej tożsamości kulturowej i religijnej, gdzie liczne parafie i sanktuaria są miejscem pielgrzymek wiernych. Dynamicznie rozwijając się, stanowi ważny ośrodek duchowy i kulturalny północno-wschodniej Polski.

Państwo Polska
Województwo podlaskie