Archidiecezja krakowska

Archidiecezja krakowska (łac. Archidioecesis Cracoviensis) – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim. Utworzona w roku 1000 jako sufragania metropolii gnieźnieńskiej. Papież Pius XI podniósł ją do rangi archidiecezji i stolicy metropolii 28 października 1925 r. Papież Jan Paweł II wprowadził zmiany terytorialne 25 marca 1992 r. Od początku istnienia, archidiecezja krakowska była centrum życia religijnego i kulturalnego kraju. Kraków, jako siedziba biskupów, był miejscem, gdzie decydowano o kształcie i kierunku rozwoju Kościoła w Polsce. Ważnym momentem w historii archidiecezji był rok 1320, kiedy to biskup krakowski Nanker koronował Władysława Łokietka na króla Polski. Od tego momentu, biskupi krakowscy zawsze pełnili rolę opiekunów korony królewskiej. Archidiecezja zasłynęła też dzięki wielu wybitnym biskupom i kardynałom, wśród których najbardziej znane są postacie kardynała Stanisława Dziwisza i kardynała Karola Wojtyły, który później został papieżem Janem Pawłem II. Dzisiaj, archidiecezja krakowska nadal jest ważnym ośrodkiem życia Kościoła katolickiego w Polsce, a jej działalność i wpływ wykraczają daleko poza granice kraju.

Państwo Polska
Województwo małopolskie