Archidiecezja gdańska

Archidiecezja Gdańska (łac. Archidioecesis Gedanensis; niem. Erzbistum Danzig) – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w Kościele katolickim w Polsce. Ustanowiona diecezją 30 grudnia 1925 bullą Universa christifidelium cura przez papieża Piusa XI[2][3]. Podniesiona do rangi archidiecezji przez Jana Pawła II 25 marca 1992 bullą Totus Tuus Poloniae populus. Już w XII wieku istniało biskupstwo w Pomezanii, obejmujące również tereny dzisiejszej diecezji gdańskiej. Po podziale na diecezje chełmińską i warmińską w 1243 roku, terytorium to znajdowało się pod pieczą biskupów chełmińskich. Początek XX wieku to czas zmian – powstaje Administratura Apostolska Wolnego Miasta Gdańska. Dopiero 30 czerwca 1972 roku, po ustabilizowaniu się granic Polski, papież Paweł VI ustanawia diecezję gdańską. Pierwszym biskupem diecezji, a potem archidiecezji został Tadeusz Gocłowski, który kierował diecezją do 2008 roku. Dzisiaj, archidiecezja gdańska składa się z 24 dekanatów i liczy blisko 1,5 mln wiernych, co świadczy o jej dynamicznym rozwoju i istotnej roli w strukturze Kościoła w Polsce.

Państwo Polska
Województwo pomorskie
Siedziba ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1,
80–330 Gdańsk Oliwa