Archidiecezja częstochowska

Archidiecezja częstochowska (łac. Archidioecesis Czestochoviensis) – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim ustanowiona diecezją 28 października 1925 bullą papieża Piusa XI Vixdum Poloniae Unitas i archidiecezją 25 marca 1992 bullą papieża Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus (z łac. „Cały Twój lud w Polsce”). Pierwsze zapisy o chrześcijaństwie w tym regionie pochodzą z XIII wieku. Przez wieki, tereny te podlegały różnym diecezjom, w tym gnieźnieńskiej, krakowskiej i kieleckiej. 25 marca 1992 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II, na mocy bulli „Totus Tuus Poloniae populus”, z części diecezji kieleckiej i krakowskiej utworzono diecezję częstochowską. Jan Paweł II, związany z tym miejscem szczególnym kultem Czarnej Madonny, chciał w ten sposób docenić religijne znaczenie Częstochowy dla katolików. Pierwszym biskupem diecezji częstochowskiej został Stanisław Nowak. W 1993 roku, diecezja została podniesiona do rangi metropolii i archidiecezji, a biskup Nowak został arcybiskupem. Na terenie archidiecezji znajduje się najważniejsze dla Polaków sanktuarium – Jasna Góra, do którego pielgrzymują wierni z całego świata.

Państwo Polska
Województwo śląskie
Siedziba
Aleja Najświętszej Maryi Panny 54,