Diecezja sandomierska

Diecezja sandomierska (łac. Dioecesis Sandomiriensis) – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii lubelskiej w Polsce. Pierwotnie obszar dzisiejszej diecezji znajdował się w granicach diecezji krakowskiej. Kolejny etap jej historii związany jest z rokiem 1818, kiedy to po utworzeniu diecezji kieleckiej, obszar ten stał się jej częścią. Rzeczywiste narodziny diecezji nastąpiły jednak dopiero w 1981 roku. Decyzją Jana Pawła II, wyrażoną w bulli „Totus Tuus Poloniae populus”, z dnia 25 marca 1992 roku, powstała diecezja sandomierska, wydzielona z terytorium diecezji radomskiej. Siedzibą biskupów sandomierskich stał się Sandomierz, jeden z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski, bogaty w zabytki sakralne i świeckie. Katedrą diecezjalną jest Bazylika Katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, jedno z najważniejszych miejsc kultu na terenie diecezji.

Państwo Polska
Województwo świętokrzyskie