Archidiecezja gnieźnieńska

Archidiecezja Gnieźnieńska (łac. Archidioecesis Gnesnensis) – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim, pierwsza metropolia kościelna w Polsce ze stolicą w Gnieźnie założona w 1000, siedziba prymasów Polski od 1417, legatów papieskich od 1515. Unia personalna aeque principaliter z archidiecezją poznańską (1821–1946) i in persona episcopi z archidiecezją warszawską (1946–1992). Zgodnie z tradycją, pierwszym biskupem gnieźnieńskim miał być św. Wojciech, który po swojej męczeńskiej śmierci został uznany za patrona Polski. To właśnie na jego cześć w 1000 roku podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego, cesarz Otton III ustanowił metropolię gnieźnieńską, co przyczyniło się do znaczącego podniesienia statusu Gniezna w hierarchii kościelnej. W 1946 roku, po kolejnej reorganizacji administracji kościelnej, dołączono do archidiecezji gnieźnieńskiej nowo powstałą diecezję bydgoską. Archidiecezja ma wyjątkową pozycję w Kościele w Polsce, jako miejsce pierwszej stolicy biskupiej i miejsce spoczynku św. Wojciecha.

Państwo Polska
Województwo wielkopolskie