Diecezja bydgoska

Diecezja bydgoska (łac. Dioecesis Bydgostiensis) – jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego w metropolii gnieźnieńskiej w Polsce. Powstanie diecezji bydgoskiej jest owocem procesu restrukturyzacji administracji kościelnej, który był konieczny ze względu na dynamiczny rozwój społeczności katolickiej na terenie Polski w okresie po II wojnie światowej. Decyzja o utworzeniu diecezji bydgoskiej była równocześnie decyzją o odłączeniu jej terenów od archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji chełmińskiej, co było zgodne z zasadą terytorialności, zgodnie z którą granice jednostek administracji kościelnej powinny jak najbardziej pokrywać się z granicami jednostek administracji państwowej. Pierwszym ordynariuszem diecezji bydgoskiej został biskup Jan Tyrawa, który do momentu utworzenia diecezji był biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Jego zadaniem było utworzenie struktur administracyjnych diecezji oraz zapewnienie ciągłości duchowej opieki dla wiernych, którzy stali się członkami nowo utworzonej diecezji. Obecnie diecezja obejmuje swoim zasięgiem powiaty bydgoski, nakielski, sępoleński, tucholski, świecki, a także miasto Bydgoszcz.

Województwo kujawsko-pomorskie
Siedziba Bydgoszcz
ul. ks. Tadeusza Malczewskiego 1
Data powołania 24 lutego 2004