Archidiecezja poznańska

Archidiecezja poznańska (łac. Archidioecesis Posnaniensis) – jedna z czternastu archidiecezji Kościoła katolickiego w Polsce obrządku łacińskiego. Początki archidiecezji poznańskiej wiążą się z momentem chrztu Polski w 966 roku. Władca Mieszko I, po przyjęciu chrześcijaństwa, rozpoczął tworzenie struktur kościelnych, wśród których jednym z pierwszych była diecezja w Poznaniu. Pierwszym biskupem poznańskim był Jordan, mianowany na ten urząd około 968 roku. Diecezja poznańska zyskała na znaczeniu w XII wieku, kiedy Poznań stał się jednym z głównych ośrodków władzy książąt polskich. W wyniku reorganizacji Kościoła w Polsce w 1821 roku, diecezja poznańska została podniesiona do rangi archidiecezji. Dzisiaj, archidiecezja poznańska, na czele z metropolitą Stanisławem Gądeckim, jest dynamicznie rozwijającą się wspólnotą wiernych, skupiającą ponad milion katolików. Wciąż odgrywa ważną rolę na mapie Kościoła w Polsce, będąc miejscem ważnych wydarzeń religijnych i kulturalnych.

Państwo Polska
Województwo wielkopolskie
Siedziba Poznań
ul. Ostrów Tumski 2