Diecezja toruńska

Diecezja toruńska (łac. Dioecesis Thoruniensis) – jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego metropolii gdańskiej w Polsce. Utworzona została 25 marca 1992 roku na mocy bulli „Totus Tuus Poloniae populus” wydanej przez papieża Jana Pawła II. Wydzielenie diecezji toruńskiej z terytorium archidiecezji gnieźnieńskiej było odpowiedzią na dynamiczny rozwój społeczności katolickiej w tym regionie. Pierwszym biskupem toruńskim został Andrzej Suski, który przez lata służby doprowadził do powstania wielu parafii i instytucji kościelnych, rozwijając życie religijne diecezji. W skład diecezji wchodzi 11 dekanatów, z których każdy skupia kilkanaście parafii. Toruńska katedra św. św. Janów, w której mieści się katedra biskupa, to ważny punkt na duchowej mapie diecezji.

Państwo Polska
Województwo kujawsko-pomorskie