Diecezja siedlecka

Diecezja siedlecka (łac. dioecesis siedlecensis) (wcześniej diecezja janowska (1818–1867/1889)) – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii lubelskiej w Polsce. Jej powstanie datuje się na rok 1818, kiedy to, na mocy bulli papieża Piusa VII, została erygowana jako diecezja podlaska. Początkowo jej siedzibą był Janów Podlaski. Zmiana na obecną nazwę i przeniesienie siedziby do Siedlec miało miejsce w 1925 roku, decyzją papieża Piusa XI. Było to powiązane z reorganizacją administracji kościelnej na terenie Polski. Od tamtej pory, diecezja siedlecka stała się ważnym ośrodkiem życia religijnego i społecznego. Przez lata jej hierarchia i wierni, z naciskiem na działalność duszpasterską i społeczną, przyczynili się do rozwoju i zacieśnienia więzi w lokalnej społeczności katolickiej.

Państwo Polska
Województwo mazowieckie