Diecezja włocławska

Diecezja włocławska (łac. Dioecesis vladislaviensis) – jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego w metropolii gnieźnieńskiej w Polsce. Ustanowiona w XII wieku, jako jedna z pierwszych na ziemiach polskich. Diecezja przez stulecia pełniła istotną rolę w historii Polski. Przykładowo, w 1383 roku, w katedrze włocławskiej, miała miejsce koronacja królowej Jadwigi na królową Polski. W okresie zaborów, mimo trudności, diecezja utrzymywała polski charakter i katolicką tożsamość na Kujawach i w Wielkopolsce. Do najważniejszych postaci w historii diecezji należą biskupi: Stanisław Karnkowski, późniejszy prymas Polski, oraz Wincenty Kłopotowski, założyciel zgromadzenia Sióstr Loretanek. Wspomnieć należy również o słudze Bożym, biskupie Antonim Julianie Nowowiejskim, który zmarł w niemieckim obozie koncentracyjnym. Obecnie diecezja włocławska obejmuje swym zasięgiem obszar 8 powiatów województwa kujawsko-pomorskiego.

Państwo Polska
Województwo kujawsko-pomorskie