Metropolia Białostocka

Metropolia Białostocka, jedna z 14 metropolii obrządku łacińskiego w Kościele katolickim w Polsce, stanowi istotny element religijnego, kulturalnego i społecznego krajobrazu Podlasia. Powstała 25 marca 1992 roku zgodnie z decyzją papieża Jana Pawła II wyrażoną w bulli „Totus Tuus Poloniae populus”. Jej siedzibą jest Białystok, stolica województwa podlaskiego.

Struktura Metropolii Białostockiej

Metropolia Białostocka obejmuje trzy diecezje: archidiecezję białostocką, diecezję drohiczyńską i diecezję łomżyńską. Liczba ponad 1,5 miliona katolików zamieszkujących obszar tych diecezji podkreśla jej znaczenie i wpływ.

• Archidiecezja białostocka obejmuje fragment województwa podlaskiego, mając swoją siedzibę w Białymstoku. Józef Guzdek pełni funkcję arcybiskupa metropolity białostockiego.
  • Diecezja drohiczyńska rozciąga się na obszarze części województw podlaskiego i mazowieckiego, z siedzibą w Drohiczynie. Antoni Puszko pełni funkcję biskupa drohiczyńskiego.
  • Diecezja łomżyńska obejmuje fragment województw podlaskiego i mazowieckiego, z siedzibą w Łomży. Janusz Stepnowski jest obecnym biskupem łomżyńskim.

Rola i Znaczenie Metropolii Białostockiej

Metropolia Białostocka to centrum życia religijnego, kulturalnego i charytatywnego Podlasia. Odgrywa kluczową rolę w duszpasterstwie, edukacji oraz działalności dobroczynnej. W jej strukturach funkcjonują liczne instytucje kościelne, w tym seminaria duchowne, szkoły katolickie i domy pomocy społecznej.

Jest także ważnym miejscem kultury i dziedzictwa narodowego. Na obszarze metropolii znajduje się wiele zabytków sakralnych oraz obiektów kulturalnych, które stanowią nieodłączną część historii i dziedzictwa tego regionu.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy powstała Metropolia Białostocka?

Metropolia Białostocka została ustanowiona 25 marca 1992 roku przez papieża Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae populus”.

Ile diecezji składa się na Metropolię Białostocką?

Metropolia Białostocka składa się z trzech diecezji: archidiecezji białostockiej, diecezji drohiczyńskiej i diecezji łomżyńskiej.

Kto jest arcybiskupem metropolitą białostockim?

Obecnym arcybiskupem metropolitą białostockim jest Józef Guzdek.

Podstawowe informacji na temat Metropolii Białostockiej

PaństwoPolska
Województwopodlaskie
SiedzibaBiałystok
Data powołania25 marca 1992
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
MetropolitaJózef Guzdek
SufraganJanusz Stepnowski
Piotr Sawczuk
Dane statystyczne
Liczba wiernychok. 1,126 mln
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
Liczba diecezji3
Liczba dekanatów38
Liczba parafii507 (1-wojskowa)
Powierzchnia17050 km²

Biskupi metropolii

Biskupi diecezjalni

• Metropolita: ks. abp Józef Guzdek (Białystok)
  • Sufragan: ks. bp Janusz Stepnowski (Łomża)
  • Sufragan: ks. bp Piotr Sawczuk (Drohiczyn)

Biskupi pomocniczy

• bp Henryk Ciereszko (Białystok)
  • bp Tadeusz Bronakowski (Łomża)

Biskupi seniorzy

• abp Stanisław Szymecki (Białystok)
  • abp Edward Ozorowski (Białystok)
  • bp Antoni Dydycz OFMCap. (Drohiczyn)
  • bp Tadeusz Pikus (Drohiczyn)

Biskup rezydent

• abp Sławoj Leszek Głódź (Bobrówka)

Metropolici

• 1992–1993: abp Edward Kisiel
  • 1993–2000: abp Stanisław Szymecki
  • 2000–2006: abp Wojciech Ziemba
  • 2006–2017: abp Edward Ozorowski
  • 2017–2021: abp Tadeusz Wojda SAC

Główne świątynie

• Archikatedra w Białymstoku
  • Katedra w Łomży
  • Katedra w Drohiczynie

Metropolia Białostocka stanowi istotne centrum życia religijnego, kulturalnego i społecznego w Podlasiu. Jej rola w propagowaniu wartości chrześcijańskich oraz w zachowaniu dziedzictwa narodowego w tym regionie Polski jest niezaprzeczalna.