Parafia św. Wawrzyńca w Wojniczu

Postawowe informacje i msze święte

Parafia pw. Świętego Wawrzyńca w Wojniczu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Wojnicz. Siedziba mieści się w kościele św. Wawrzyńca przy ulicy Jagiellońskiej. Prowadzą ją księża diecezjalni. Erygowana została w XI wieku[2]. W roku 1465 świątynia została wzniesiona do rangi kolegiaty, która działała do 1786 roku, kiedy to została zniesiona przez ówczesne władze austriackie. 9 sierpnia 2014 roku biskup tarnowski  Andrzej Jeż dokonał podniesienia świątyni do godności Kolegiaty oraz ogłosił powołanie do istnienia Kapituły Kolegiackiej. Erygowana na nowo Kapituła Kolegiacka w Wojniczu nawiązuje do historycznej Kapituły oraz do pozostawionego przez nią dziedzictwa religijno-kulturowego.

Diecezja: Diecezja tarnowska
Dekanat: Dekanat Wojnicz