Diecezja tarnowska

Diecezja tarnowska (łac. Dioecesis Tarnoviensis) – jedna z 4 diecezji rzymskokatolickich metropolii krakowskiej. Praktykuje prawie 60% „wiernych zobowiązanych” (ok. 40% populacji)[3], co czyni ją najbardziej religijną diecezją w Polsce i jedną z najbardziej religijnych na świecie. Za siedzibę nowo powstałej diecezji wybrano Tarnów, miasto o bogatej historii i silnych tradycjach katolickich. Diecezja tarnowska początkowo była sufraganią metropolii lwowskiej, ale od roku 1805 stała się częścią metropolii krakowskiej. Przez wieki, diecezja tarnowska była świadkiem licznych historycznych wydarzeń, zarówno radosnych, jak i tragicznych. Mimo trudności, wiara katolicka w tym regionie Polski zawsze była silna i żywa. Diecezja dzisiaj to dynamicznie rozwijająca się wspólnota, która nadal kultywuje swoje długie tradycje, jednocześnie otwierając się na nowe wyzwania.

Państwo Polska
Województwo małopolskie