Parafia Wszystkich Świętych w Miszkowicach

Postawowe informacje i msze święte

Parafia Wszystkich Świętych w Miszkowicach – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Kamienna Góra Zachód w diecezji legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Wiesław Florczuk. Obsługiwana jest przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 stycznia 1303 r.

Diecezja: Diecezja legnicka
Dekanat: Dekanat Kamienna Góra Zachód

Msze święte

niedziela i święta: 6:30, 12:30, 19:00

pozostałe dni: 6:00, 14:00

Parafia Wszystkich Świętych w Miszkowicach – więcej informacji

Siedziba
Miszkowice

Adres

Miszkowice 13
58-400 Kamienna Góra

Data powołania
1 stycznia 1303

Wyznanie
katolickie

Kościół
rzymskokatolicki

Diecezja
legnicka

Kościół Wszystkich Świętych w Miszkowicach

Zlokalizowany w malowniczej miejscowości Miszkowice, przy ulicy Miszkowice 13, Kościół Parafialny Wszystkich Świętych jest obiektem o bogatej i fascynującej historii. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 1363, co świadczy o jego długiej tradycji jako miejsca kultu i zgromadzeń społeczności lokalnej.

Architektura kościoła

Pierwotna struktura kościoła została wzniesiona pod koniec XVI wieku. Dziś, jedyną pozostałością z tego okresu jest imponująca wieża. W latach 1727–1729, kościół przeszedł znaczącą rozbudowę, kiedy to do wieży dostawiono barokowy korpus. Budynek ten charakteryzuje się jednonawową konstrukcją z półkoliście zakończonym prezbiterium, a jego czworoboczna wieża wieńczy ażurowy hełm.

Wnętrze kościoła jest równie imponujące jak jego zewnętrzna architektura. Dominuje w nim barokowy ołtarz oraz ambona z pierwszej połowy XVIII wieku. W głównym ołtarzu znajduje się obraz zatytułowany „Wszyscy Święci”, długo przypisywany nieznanemu artyście. Kościół posiada również cenne stacje drogi krzyżowej, mechaniczne organy o 10 głosach oraz figurę i obraz św. Jana Nepomucena.

Odkrycie i odrestaurowanie dzieła sztuki

Ostatnie lata przyniosły znaczące odkrycie w historii tego kościoła. Naukowcy i profesorowie udowodnili, że autorstwo obrazu „Wszyscy Święci” przypada Peterowi Brandlowi, nazywanemu „Czeskim Rubensem”. W związku z tym odkryciem, obraz otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co umożliwiło jego konserwację w latach 2019–2020. W trakcie prac zdecydowano o zmianie tytułu obrazu na bardziej adekwatną „Apoteozę Najświętszej Maryi Panny” lub „Adorację Najświętszej Maryi Panny przez Wszystkich Świętych”.

Źródło: wikipedia, autor zdj: Ruecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *