Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach

Postawowe informacje i msze święte

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach – parafia rzymskokatolicka w dekanacie mysłakowickim w diecezji Legnickiej. Erygowana w 1957. Jej proboszczem jest ks. Mieczysław Bętkowski.

Diecezja: Diecezja legnicka
Dekanat: Dekanat Karpacz

Msze święte

niedziela i święta: 6:30, 12:30, 19:00

pozostałe dni: 6:00, 14:00

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach – więcej informacji

Siedziba
Mysłakowice

Adres

ul. 1 Maja 15
58-533 Mysłakowice

Data powołania
15 lipca 1957

Wyznanie
katolickie

Kościół
rzymskokatolicki

Diecezja
Legnicka

Kościół w Mysłakowicach Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół został ufundowany przez króla Fryderyka Wilhelma III w 1836 roku i ukończony w 1840 roku według projektu K. F. Schinkla, prezentuje się jako wyjątkowe połączenie historycznej architektury i kulturowego dziedzictwa. Jego wieża, przebudowana w 1858 roku, z neogotycką nadbudową i iglicowym hełmem, stanowi imponujący element krajobrazu. Ciekawym elementem jest otwarty przedsionek w przyziemiu, wsparty na dwóch antycznych kolumnach, których głowice pochodzą bezpośrednio z Pompei, dodając budowli międzynarodowego charakteru.

Architektura kościoła nawiązuje do stylu tyrolskiego, co jest widoczne w dwuspadowym dachu oraz półkolistych oknach w opaskach, rozmieszczonych na dwóch kondygnacjach. Wnętrze kościoła jest równie imponujące, z prostokątną nawą i wydzielonym prezbiterium, zakończonym półkolistą absydą. Drewniany strop z widoczną więźbą dachową oraz drewniana empora, obiegająca ściany boczne i frontową, dodają wnętrzu ciepłego, rustykalnego charakteru.

Warto zwrócić uwagę na wyposażenie wnętrza, które łączy w sobie elementy rokokowe i klasycystyczne. Ołtarz główny z końca XVIII wieku, klasycystyczne ołtarze boczne, barokowa ambona oraz klasycystyczna chrzcielnica (wszystkie pochodzące z ewangelickiego kościoła w Miszkowicach) stanowią bogaty zbiór sztuki sakralnej. Organy wykonane przez L.F. Buchowa z Jeleniej Góry dopełniają wrażenie majestatyczności i historii, jakie niesie ten kościół.

To niezwykłe miejsce, które łączy w sobie elementy różnych stylów i epok, jest świadectwem bogatej historii i kultury regionu, będąc jednocześnie ważnym punktem na mapie architektonicznych zabytków.

 

 

Źródło: wikipedia, zdj. Autor: Sławomir Milejski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *